METROPOLITAN DIMITRI OF BATUMI AND LAZETI

 

Hierarchical Sees

Metropolitan of Batumi and Lazeti (2009-)

Metropolitan of Batumi and Kabuleti (2007-2009)

Archbishop of Batumi and Skhalta (2003-2007)

Bishop of Batumi (1997-2003)

Date of Elevation to Metropolitan:

June 3, 2007

Date of Elevation to Archbishop:

2003

Date of Consecration:

November 8, 1997

Date of Elevation to Archimandrite:

October 26, 1996

Date of Monastic Tonsure:

October 25, 1996

Date of Ordination to the Priesthood:

January 12, 1986

Date of Ordination to the Diaconate:

July 28, 1985

Date of Birth:

February 16, 1961

Full Name:

David Shiolashvili

 

Biography

On 8 November, 1997, Archimandrite Dimitri (Shiolashvili) was ordained Bishop of Batumi and Skhalta eparchy at Svetitskhoveli Cathedral. Bishop Dimitri is the co-chairmen of the scientific society "Holy Land", as well as an initiator and organizer of numerous public undertakings. With the blessing of His Eminence and under his guidance the Fund for restoration of Khino monastic complex was established. Under His Eminence's direct leachership about 10 churches have been built for the last decade, 6 churches are being built at present.

PUBLICATIONS BY ORI

Keep up with the latest news and stay in touch with ORI