Current Hierarchs of the Patriarchate of Moscow

(in order of seniority)

 

Archbishop Prokl of Simbirsk

His Eminence Prokl

Archbishop of Simbirsk and Melekess

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishpo of Simbirsk and Melekess (2001-)
  •    Archbishop of Ulyanovsk and Melekess (1998-2001)
  •    Bishop of Ulyanovsk and Melekess (1989-1998)
  •    Bishop of Tikhvinsk, Vicar of the Diocese of Leningrad (1987-1989)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1998
  • Date of Consecration: October 18, 1987
  • Date of Election: 1987
  • Date of Elevatin to Archimandrite: September 12, 1987
  • Date of Elevation to Hegumen: Pascha 1978
  • Date of Ordination to the Priesthood: March 13, 1973
  • Date of Ordination to the Diaconate: January 7, 1973
  • Date of Monastic Tonsure: January 5, 1973
  • Name Day: December 3
  • Date of Birth: October 10, 1943
  • Full Name: Nikolai Vasil'evich Khazov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Mark of Khust

His Eminence Mark

Archbishop of Khust and Vinogradov

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Khust and Vinogradov (2007-)
  •    Archbishop of Suma and Akhtyra (2005-2007)
  •    Archbishop of Kashira, Vicar of the Diocese of Moscow (1999-2005)
  •    Bishop of Kashira, Vicar of the Diocese of Moscow (1993-1999)
  •    Bishop of Argentina and South America (1989-1993)
  •    Bishop of Krementsy, Vicar of the Diocese of Lvov (1988-1989)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 19, 1999
  • Date of Consecration: July 28, 1988
  • Date of Election: Decmber 28, 1987
  • Date of Elevation to Archimandrite: 1982
  • Date of Ordination to the Priesthood: April 7, 1974
  • Date of Ordination to the Diaconate: March 17, 1974
  • Date of Monastic Tonsure: March 6, 1974
  • Name Day: May 8
  • Date of Birth: December 6, 1951
  • Full Name: Nikolai Ivanovich Petrovtsy
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Lev of Novgorod

His Eminence Lev

Archbishop of Novgorod and Starorus'

  • Hierarchical Sees
  • Archbishop of Novgorod and Starorus' (1995-)
  • Bishop of Novgorod and Starorus' (1990-1995)
  • Bishop of Tashkent and Central Asia (1987-1990)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1995
  • Date of Consecration: November 1, 1987
  • Date of Election: 1987
  • Date of Elevation to Archimandrite: August 8, 1978
  • Date of Ordination to the Priesthood: April 20, 1971
  • Date of Ordination to the Diaconate: April 7, 1971
  • Date of Monastic Tonsure: March 28, 1971
  • Name Day: March 3
  • Date of Birth: April 13, 1946
  • Full Name: Nikolai L'vovich Tserpitskii
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Gavriil of Blagoveshchensk

His Eminence Gavriil

Archbishop of Blagoveshchensk and Tyndinsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Blagoveshchensk and Tyndinsk (2003-)
  •    No See (1991-2003)
  •    Bishop of Khabarovsk and Vladivostok (1988-1991)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 19, 1999
  • Date of Consecration: July 23, 1988
  • Date of Election: July 19, 1988
  • Date of Elevation to Archimandrite: April 7, 1975
  • Date of Elevation to Hegumen: April 7, 1974
  • Date of Ordination to the Priesthood: 1968
  • Date of Ordination to the Diaconate: June 19, 1966
  • Date of Monastic Tonsure: June 15, 1966
  • Name Day: July 25
  • Date of Birth: June 30, 1940
  • Full Name: Yurii Grigor'evich Steblyuchenko
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Viktor of Tver

His Eminence Viktor

Archbishop of Tver and Kashinsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Tver and Kashinsk (1996-)
  •    Bishop of Tver and Kashinsk (1990-1996)
  •    Bishop of Kalinin and Kashinsk (1988-1990)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1996
  • Date of Consecration: December 4, 1988
  • Date of Election: November 30, 1988
  • Date of Elevation to Archimandrite: 1974
  • Date of Elevation to Hegumen: 1969
  • Date of Ordination to the Priesthood: October 22, 1967
  • Date of Ordination to the Diaconate: January 6, 1966
  • Date of Monastic Tonsure: January 2, 1966
  • Name Day: March 23
  • Date of Birth: September 21, 1940
  • Full Name: Vladimir Nikolaevich Oleinik
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Anastasii of Kazan

His Eminence Anastasii

Archbishop of Kazan and Tatarstan

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Kazan and Tatarstan (1996-)
  •    Bishop of Kazan and Tatarstan (1993-1996)
  •    Bishop of Kazan and Mariisk (1988-1993)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1996
  • Date of Consecration: December 11, 1988
  • Date of Election: 1988
  • Date of Elevation to Archimandrite: September 5, 1976
  • Date of Monastic Tonsure: September 5, 1976
  • Date of Ordination to the Priesthood: February 7, 1972
  • Date of Ordination to the Diaconate: May 6, 1968
  • Name Day: October 11
  • Date of Birth: August 27, 1944
  • Full Name: Alexander Mikhailovich Metkin
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters

His Eminence Antonii

Archbishop of Krasnoyarsk and Enisei

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Krasnoyarsk and Enisei (1999-)
  •    Bishop of Karsnoyarsk and Enisei (1990-1999)
  •    Bishop of Tobol'sk (1990)
  •    Bishop of Vilnius and Lithuania (1989-1990)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 19, 1999
  • Date of Consecration: April 22, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Elevation to Archimandrite: March 24, 1987
  • Date of Elevation to Hegumen: April 8, 1979
  • Date of Ordination to the Priesthood: November 4, 1972
  • Date of Ordination to the Diaconate: April 14, 1972
  • Date of Monastic Tonsure: April 7, 1971
  • Name Day: April 27
  • Date of Birth: November 6, 1939
  • Full Name: Ivan Ivanovich Cheremisov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Georgii of Lyudinov

His Eminence Georgii

Archbishop of Lyudinov,
Vicar of the Diocese of Kaluga

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Lyudinov, Vicar of the Diocese of Kaluga (2005-)
  •    Bishop of Lyudinov, Vicar of the Diocese of Kaluga (1996-2005)
  •    Bishop of Chelyabinsk and Zlatoustov (1989-1996)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2005
  • Date of Consecration: April 23, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Elevation to Archimandrite: 1978
  • Date of Elevation to Hegumen: 1973
  • Date of Monastic Tonsure: April 2, 1972
  • Date of Ordination to the Priesthood: August 28, 1969
  • Date of Ordination to the Diaconate: November 26, 1968
  • Name Day: May 6
  • Date of Birth: January 26, 1934
  • Full Name: Alexander Ivanvovich Gryazanov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Ionafan of Tulchinsk

His Eminence Ionafan

Archbishop of Tulchinsk and Bratslav

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Tulchinsk and Bratslav (2006-)
  •    Archbishop of Kherson and the Tavrides (1999-2006)
  •    Archbishop of Suma and Akhtyra (1995-1999)
  •    Archbishop of Glukhov and Konotopsk (1994-1995)
  •    Bishop of Glukhov and Konotopsk (1993-1994)
  •    Bishop of Belotserkov, Vicar of the Diocese of Kiev (1992-1993)
  •    Bishop of Pereyaslav and Khmel'nitsy, Vicar of the Diocese of Kiev (1989-1992)
  • Date of Elevation to Archbishop: July 28, 1994
  • Date of Consecration: April 23, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Elevation to Archimandrite: October 11, 1988
  • Date of Ordination to the Priesthood: 1978
  • Date of Ordination to the Diaconate: 1976
  • Date of Monastic Tonsure: 1976
  • Date of Birth: January 30, 1949
  • Full Name: Anatolii Ivanovich Eletskikh
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Sergii of Samara

His Eminence Sergii

Archbishop of Samara and Syzransk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Samara and Syzransk (1998-)
  •    Bishop of Samara and Syzransk (1993-1998)
  •    Bishop of Azov, Vicar of the Diocese of Rostov (1989-1993)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1998
  • Date of Consecration: May 5, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Elevation to Archimandrite: December 24, 1984
  • Date of Monastic Tonsure: December 23, 1984
  • Date of Ordination to the Priesthood: July 24, 1982
  • Date of Ordination to the Diaconate: April 26, 1981
  • Name Day: July 18
  • Date of Birth: April 14, 1951
  • Full Name: Viktor Moiseyevich Poletkin
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Dimitrii of Vitebsk

His Eminence Dimitrii

Archbishop of Vitebsk and Orshan

  • Date of Elevation to Archbishop: February 18, 1999
  • Date of Consecration: July 23, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Monastic Tonsure: March 30, 1978
  • Name Day: October 4
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Arsenii of Istrina

His Eminence Arsenii

Archbishop of Istrina,
Vicar of the Diocese of Moscow

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Istrina, Vicar of the Diocese of Moscow (1997-)
  •    Bishop of Istrina, Vicar of the Diocese of Moscow (1990-1997)
  •    Bishop of Ladoga (1989-1990)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1997
  • Date of Consecration: October 5, 1989
  • Date of Election: 1989
  • Date of Monastic Tonsure: September 30, 1989
  • Date of Ordination to the Priesthood: August 28, 1986
  • Date of Ordination to the Diaconate: August 28, 1984
  • Name Day: June 25
  • Date of Birth: March 3, 1955
  • Full Name: Yurii Alexandrovich Epifanov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Vadim of Irkutsk

His Eminence Vadim

Archbishop of Irkutsk and Angarsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Irkutsk and Angarsk (2000-)
  •    Bishop of Irkutsk and Chitinsk (1990-2000)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2000
  • Date of Consecration: February 4, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: 1988
  • Date of Elevation to Hegumen: 1987
  • Date of Ordination to the Priesthood: 1980
  • Date of Monastic Tonsure: 1979
  • Date of Ordination to the Diaconate: 1978
  • Name Day: April 22
  • Date of Birth: October 14, 1954
  • Full Name: Vladimir Anatol'evich Lazebnyi
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Varfolomei of Rovena

His Eminence Varfolomei

Archbishop of Rovena and Ostroga

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Rovena and Ostroga (1995-)
  •    Bishop of Rovena and Ostroga (1995)
  •    Bishop of Suma and Akhtyra (1993-1995)
  •    Bishop of Nikolaevsk and Voznesensk (1992-1993)
  •    Bishop of Volyna and Lutsk (1990-1992)
  •    Bishop of Volyna and Rovena (1990)
  • Date of Elevation to Archbishop: November 23, 1995
  • Date of Consecration: February 24, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: January 18, 1990
  • Date of Monastic Tonsure: Decmeber 22, 1989
  • Date of Elevation to Protopriest: 1989
  • Date of Ordination to the Priesthood: October 18, 1983
  • Date of Ordination to the Diaconate: October 16, 1983
  • Name Day: July 13
  • Date of Birth: March 1, 1953
  • Full Name: Viktor Vladimirovich Vashchuk
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Stefan of Pinsk

His Eminence Stefan

Archbishop of Pinsk and Luninetsk

  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2000
  • Date of Consecration: March 4, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: January 9, 1981
  • Date of Ordination to the Priesthood: November 6, 1978
  • Date of Ordination to the Diaconate: February 18, 1978
  • Date of Monastic Tonsure: January 9, 1978
  • Name Day: January 9
  • Date of Birth: March 25, 1944
  • Full Name: Igor' Petrovich Korzun
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Aristarkh of Gomel

His Eminence Aristarkh

Archbishop of Gomel and Zhlobin

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Gomel and Zhlobin (2000-)
  •    Bishop of Gomel and Zhlobin (1992-2000)
  •    Bishop of Gomel and Mozyrsk (1990-1992)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 2000
  • Date of Consecration: July 29, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: 1978
  • Date of Ordination to the Priesthood: September 5, 1977
  • Date of Ordination to the Diaconate: June 1970
  • Date of Monastic Tonsure: June 1970
  • Name Day: October 10
  • Date of Birth: July 9, 1941
  • Full Name: Andrei Evdokimovich Stankevich
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Manuil of Petrozavodsk

His Eminence Manuil

Archbishop of Petrozavodsk and Karelia

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Petrozavodsk and Karelia (2000-)
  •    Bishop of Petrozavodsk and Karelia (1996-2000)
  •    Bishop of Petrozavodsk and Olonetsk (1990-1996)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2000
  • Date of Consecration: August 14, 1990
  • Date of Election: July 20, 1990
  • Date of Ordiantion to the Priesthood: January 7, 1976
  • Date of Ordination to the Diaconate: January 4, 1976
  • Date of Monastic Tonsure: January 1, 1976
  • Name Day: February 4
  • Date of Birth: October 26, 1950
  • Full Name: Vitalii Vladimirovich Pavlov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Tikhon of Novosibirsk

His Eminence Tikhon

Archbishop of Novosibirsk and Berdsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Novosibirsk and Berdsk (2000-)
  •    Archbishop of Bronnitsk, Vicar of the Diocese of Moscow (2000)
  •    Bishop of Bronnitsk, Vicar of the Diocese of Moscow (1995-2000)
  •    Bishop of Novosibirsk and Barnaul (1990-1995)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2000
  • Date of Consecration: August 19, 1990
  • Date of Election: January 25, 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: July 4, 1984
  • Date of Ordination to the Priesthood: May 1, 1981
  • Date of Monastic Tonsure: March 19, 1981
  • Date of Ordination to the Diaconate: December 4, 1978
  • Name Day: August 26
  • Date of Birth: June 2, 1948
  • Full Name: Leonid Grigor'evich Emel'yanov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Nikon of Ufa

His Eminence Nikon

Archbishop of Ufa and Sterlitamak

  • Date of Elevation to Archbishop: February 23, 2001
  • Date of Consecration: August 26, 1990
  • Date of Election: July 20, 1990
  • Date of Monastic Tonsure: 1984
  • Date of Ordination to the Priesthood: 1983
  • Name Day: November 30
  • Date of Birth: October 1, 1950
  • Full Name: Nikolai Nikolaevich Vasyukov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Vikentii of Ekaterinburg

His Eminence Vikentii

Archbishop of Ekaterinburg and Verkhotursk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Ekaterinburg and Verkhotursk (1999-)
  •    Archbishop of Abakan and Kyzylsk (1999)
  •    Bishop of Abakan and Kyzylsk (1995-1999)
  •    Bishop of Bendersk, Vicar of the Diocese of Kishinev (1990-1995)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 19, 1999
  • Date of Consecration: September 2, 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: August 28, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Hegumen: 1985
  • Date of Ordination to the Priesthood: January 1982
  • Date of Ordination to the Diaconate: 1981
  • Date of Monastic Tonsure: 1981
  • Name Day: November 24
  • Date of Birth: October 4, 1953
  • Full Name: Viktor Alexandrovich Morar'
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Dimitrii of Tobolsk

His Eminence Dimitrii

Archbishop of Tobolsk and Tyumen

  • Date of Elevation to Archbishop: 1999
  • Date of Consecration: November 4, 1990
  • Date of Election: 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: June 13, 1987
  • Date of Elevation to Hegumen: March 25, 1987
  • Date of Ordination to the Priesthood: April 7, 1986
  • Date of Ordination to the Diaconate: February 23, 1986
  • Date of Monastic Tonsure: January 31, 1986
  • Name Day: February 24
  • Date of Birth: March 11, 1952
  • Full Name: Alexei Mikhailovich Kapalin
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Evlogii of Vladimir

His Eminence Evlogii

Archbishop of Vladimir and Suzdal

  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 1995
  • Date of Consecration: November 11, 1990
  • Date of Election: October 27, 1990
  • Date of Elevation to Archimandrite: April 7, 1973
  • Date of Elevation to Hegumen: April 7, 1970
  • Date of Ordination to the Priesthood: October 19, 1969
  • Date of Ordination to the Diaconate: March 21, 1965
  • Date of Monastic Tonsure: March 15, 1965
  • Name Day: March 18
  • Date of Birth: January 13, 1937
  • Full Name: Yurii Vasil'evich Smirnov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Elevferii of Chimkent

His Eminence Elevferii

Archbishop of Chimkent and Akmolinsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Chimkent and Akmolinsk (2004-)
  •    Bishop of Chimkent and Akmolinsk (1993-2004)
  •    Bishop of Chimkent and Tselinograd (1991-1993)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 29, 2004
  • Date of Consecration: February 15, 1991
  • Date of Election: 1991
  • Date of Elevation to Archimandrite: February 14, 1991
  • Date of Elevation to Hegumen: 1988
  • Date of Monastic Tonsure: March 26, 1987
  • Date of Ordination to the Priesthood: October 17, 1985
  • Date of Ordination to the Diaconate: April 13, 1985
  • Name Day: August 17
  • Date of Birth: September 17, 1955
  • Full Name: Yurii Feofanovich Kozorev
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Sergii of Ternopol

His Eminence Sergii

Archbishop of Ternopol and Kremenetsy

  • Date of Elevation to Archbishop: July 28, 1998
  • Date of Consecration: February 17, 1991
  • Date of Election: 1991
  • Date of Ordination to the Priesthood: August 28, 1990
  • Date of Monastic Tonsure: December 6, 1985
  • Date of Ordination to the Diaconate: July 15, 1973
  • Full Name: Boris Naumovich Gensitskii
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Konstantin of Kurgan

His Eminence Konstantin

Archbishop of Kurgan and Shadrinsk

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Kurgan and Shadrinsk (2008-)
  •    Archbishop of Tikhvinsk, Vicar of the Diocese of Saint Petersburg (2003-2008)
  •    Bishop of Tikhvinsk, Vicar of the Diocese of Saint Petersburg (1996-2003)
  •    Bishop of Novogrudsk and Lidsk (1992-1996)
  •    Bishop of Novogrudsk, Vicar of the Diocese of Minsk (1991-1992)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2003
  • Date of Consecration: June 16, 1991
  • Date of Election: 1991
  • Date of Elevation to Archimandrite: September 1990
  • Date of Elevation to Hegumen: March 2, 1990
  • Date of Ordination to the Priesthood: June 12, 1986
  • Date of Ordination to the Diaconate: May 4, 1986
  • Date of Monastic Tonsure: April 14, 1986
  • Date of Birth: March 23, 1951
  • Full Name: Oleg Alexandrovich Goryanov
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Innokentii of Vilnius

His Eminence Innokentii

Archbishop of Vilnius and Lithuania

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Vilnius and Lithunia (2010-)
  •    Archbishop of Korsun (2002-2010)
  •    Bishop of Korsun (1999-2002)
  •    Bishop of Chitinks and Zabaikal (1996-1999)
  •    Bishop of Dmitrov, Vicar of the Diocese of Moscow (1995-1996)
  •    Bishop of Khabarovsk and Blagoveshchensk (1992-1995)
  • Date of Elevation to Archbishop: February 25, 2002
  • Date of Consecration: January 26, 1992
  • Date of Election: 1992
  • Date of Elevation to Archimandrite: January 19, 1992
  • Date of Monastic Tonsure: January 15, 1992
  • Date of Ordination to the Priesthood: August 1981
  • Date of Ordination to the Diaconate: May 1981
  • Name Day: April 13
  • Date of Birth: October 9, 1947
  • Full Name: Valerii Fedorovich Vasil'ev
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Pavel of Ryazan

His Eminence Pavel

Archbishop of Ryazan and Kasimov

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Ryazan and Kasimov (2003-)
  •    Archbishop of Vienna and Austria (2001-2003)
  •    Bishop of Vienna and Austria (1999-2001)
  •    Bishop of Zaraisk, Vicar of Diocese of Moscow (1992-1999)
  • Date of Elevation to Archbishop: 2001
  • Date of Consecration: March 22, 1992
  • Date of Election: February 19, 1992
  • Date of Elevation to Archimandrite: August 1986
  • Date of Elevation to Hegumen: 1983
  • Date of Ordination to the Priesthood: May 1978
  • Date of Ordination to the Diaconate: March 1978
  • Date of Monastic Tonsure: December 1977
  • Name Day: July 12
  • Date of Birth: February 19, 1952
  • Full Name: Georgii Vasil'evich Ponomarev
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Kirill of San Francisco

His Eminence Kirill

Archbishop of San Francisco and Western America

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of San Francisco and Western America (2003-)
  •    Bishop of San Francisco and Western American (2000-2003)
  •    Bishop of Seattle, Vicar of the Diocese of San Francisco and Western America (1992-2000)
  • Date of Elevation to Archbishop: 2003
  • Date of Consecration: June 7, 1992
  • Date of Election: 1992
  • Date of Elevation to Hegumen: 1987
  • Date of Ordination to the Priesthood: 1981
  • Date of Ordination to the Diaconate: 1981
  • Date of Monastic Tonsure: 1981
  • Name Day: February 27
  • Date of Birth: November 24, 1954
  • Full Name: Boris Mikhailovich Dmitriev
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Nikolai of Belogorod

His Eminence Nikolai

Archbishop of Belogorod,
Vicar of the Metropolis of Kiev

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Belgorod (2007-)
  •    Archbishop of Ivano-Frankovsk and Kolomysk (1999-2007)
  •    Bishop of Ivano-Frankovsk and Kolomysk (1992-1999)
  •    Bishop of Kovel'sk, Vicar of the Diocese of Volyna (1992)
  • Date of Elevation to Archbishop: 1999
  • Date of Consecration: July 16, 1992
  • Date of Election: July 14, 1992
  • Date of Elevation to Archimandrite: July 14, 1992
  • Date of Monastic Tonsure: July 14, 1992
  • Date of Ordination to the Priesthood: April 1979
  • Date of Ordination to the Diaconate: March 1979
  • Name Day: December 19
  • Date of Birth: September 5, 1954
  • Full Name: Ivan Mikhailovich Grokh
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters
Archbishop Feodor of Kamenets-Podole

His Eminence Feodor

Archbishop of Kamenets-Podol'e and Gorodok

  • Hierarchical Sees
  •    Archbishop of Kamenets-Podol'e and Gorodok (2006-)
  •    Bishop of Kamenets-Podol'e and Gorodok (1997-2006)
  •    Bishop of Pochaev, Vicar of the Diocese of Ternopol' (1992-1997)
  • Date of Elevation to Archbishop: July 29, 2006
  • Date of Consecration: August 5, 1992
  • Date of Election: 1992
  • Date of Elevation to Archimandrite: August 1, 1992
  • Date of Elevation to Hegumen: July 5, 1992
  • Date of Ordination to the Priesthood: October 7, 1990
  • Date of Ordination to the Diaconate: January 10, 1988
  • Date of Monastic Tonsure: December 24, 1987
  • Name Day: August 24
  • Date of Birth: February 17, 1958
  • Full Name: Alexei Alexeyevich Gayun
  •  
  • Biography
  • Encyclicals and Pastoral Letters

[Current Hierarchs 1 2 3 4]        [Retired and Former Hierarchs 1 2]

Books by ORI

The Rise of Bogomilism
The Rise of Bogomilism
Adventures in the Unseen: The Mission Continues
Orthodox Interventions
For the Peace from Above
For the Peace from Above
Download
catalog
ORI Catalog
Subscribe
to ORI
ORI Catalog

  Join the ORI community