METROPOLITAN ANDREW OF SAMTAVISI AND GORI

 

Hierarchical Sees

Metropolitan of Samtavisi and Gori (2011-)

Archbishop of Samtavisi and Gori (2002-2011)

Bishop of Sagareji (1998-2002)

Date of Elevation to Metropolitan:

June 11, 2011

Date of Elevation to Archbishop:

2002

Date of Consecration:

October 18, 1998

Date of Ordination to the Priesthood:

December 13, 1996

Date of Ordination to the Diaconate:

September 17, 1996

Date of Monastic Tonsure:

1995

Date of Birth:

April 24, 1969

Full Name:

Amiran Gvazava

PUBLICATIONS BY ORI

Keep up with the latest news and stay in touch with ORI