METROPOLITAN NIKOLOZI OF AKHALKALAKHI AND KHUMURDO

 

Hierarchical Sees

Metropolitan of Akhalkalakhi and Khumurdo (2007-)

Archbishop of Akhalkalakhi and Khumurdo (2002-2007)

Bishop of Bodbe (1998-2002)

Bishop of Akhaltsikhe (1997-1998)

Bishop of Tsageri and Svaneti (1996-1997)

Date of Elevation to Metropolitan:

2007

Date of Elevation to Archbishop:

2002

Date of Consecration:

March 29, 1996

Date of Elevation to Archimandrite:

March 25, 1996

Date of Monastic Tonsure:

March 24, 1996

Date of Ordination to the Priesthood:

1991

Date of Ordination to the Diaconate:

September 30, 1990

Date of Birth:

February 10, 1961

Full Name:

Paata Pachuashvili

PUBLICATIONS BY ORI

Keep up with the latest news and stay in touch with ORI