BISHOP YEGUDIEL OF STEPHANTSMINDA AND KHEVI

 

Hierarchical Sees:

Bishop of Stephantsminda and Khevi (2005-)

Bishop of Bolnisi (2005)

Bishop of Pshav and Khevsureti (2003-2005)

Date of Consecration:

August 18, 2003

Date of Ordination to the Priesthood:

November 10, 1998

Date of Ordination to the Diaconate:

July 13, 1998

Date of Monastic Tonsure:

1997

Date of Birth:

October 14, 1966

Full Name:

Yegudiel Tabatadze

PUBLICATIONS BY ORI

Keep up with the latest news and stay in touch with ORI