Archbishop Feofan of Berlin

Biography of Archbishop Feofan (Galinskii) of Berlin and Germany

 

Archbishop Feofan was born on July 8, 1954, in Belaya Tserkov (Kiev) in Ukraine. He was tonsured a monk on January 4, 1976. Three days later, on January 7, he was ordained to the diaconate. He completed his education at the Leningrad Theological Academy in 1977. He was ordained to the priesthood on April 17, 1977. On February 14, 1985, He was elevated to the rank of archimandrite. He was consecrated Bishop of Kashira, Vicar of the Diocese of Minsk, on January 11, 1987. He was transferred as Bishop of Berlin and Leipzig in 1991. On December 23, 1992, he became the Bishop of Berlin and Germany. He was elevated to the office of archbishop in 1996.

Books by ORI

The Rise of Bogomilism
The Rise of Bogomilism
Orthodox Interventions
Orthodox Interventions
For the Peace from Above
For the Peace from Above
Download
catalog
ORI Catalog
Subscribe
to ORI
ORI Catalog

  Join the ORI community